किन केही देशहरू दायाँ र अरूहरू बायाँ तर्फ ड्राइभ गर्छन्?

प्रत्येक देशको ड्राइभिङको आफ्नै नियमहरू छन्। सिमाना अनुसार कारको संरचना परिवर्तन हुँदा ट्राफिक नियम र सवारी चलाउने तरिका पनि परिमार्जन हुन्छ ।

केही देशहरूमा, मानिसहरूले सडकको दायाँ तर्फ र अरूमा, बायाँ तर्फ चलाउँछन्। यदि हामी भारतमा कार चलाउँदैछौं भने, हामी सडकको बायाँतिर कार चलाउनेछौं तर जर्मनीको लागि यो लागू हुँदैन। जर्मनीका मानिसहरू सडकको दाहिने तर्फ ड्राइभ गर्छन्।

संसारका अधिकांश देशहरूमा, मानिसहरूले दायाँ तर्फ गाडी चलाउँछन्, लगभग 70 देशहरूमा बायाँ तर्फ ड्राइभ गर्ने नियम छ। भारतबाहेक साइप्रस, हङकङ, इन्डोनेसिया, भुटान, आयरल्यान्ड, जापानलगायतका मानिसहरु बायाँ तर्फबाट सवारी चलाउँछन् ।

तपाईले सोचिरहनुभएको होला कि जसरी धेरैजसोले दायाँ तर्फ चल्छन्, त्यसोभए मानिसहरू किन बायाँ तर्फ चल्न थाले। त्यहाँ धेरै अस्पष्ट कारणहरू छन् जुन मानिसहरूले तपाईंलाई उद्धृत गर्न सक्छन् र तपाईंले तिनीहरूलाई विश्वास गर्न सक्नुहुन्छ।

एक लोकप्रिय विश्वास यो हो कि बायाँ हात ड्राइभिंग रोमीहरु द्वारा सुरु गरिएको थियो। तिनीहरूले आफ्नो बायाँ हातले घोडा चढ्ने गर्थे ताकि तिनीहरूले युद्धको समयमा दाहिने हातमा हतियार समात्न सकून्।

त्यसपछि, यो युरोपमा पास भयो, र पछि, ब्रिटिश सरकारले ट्राफिक नियम पुस्तिकामा बायाँ साइड ड्राइभिङ समावेश गर्यो।

अंग्रेजहरूले औपनिवेशिकता ल्याएपछि, तिनीहरूले आफ्नो खुट्टा राख्ने देशहरूमा शासन फैलियो, जस्तै भारत। तथापि, जापान मात्र अपवाद हो, जहाँ ब्रिटिश आक्रमणको कुनै संकेत छैन यद्यपि तिनीहरूसँग अझै पनि बायाँ-साइड ड्राइभिङको नियम छ।

ट्राफिकको आवागमनले जापानमा नियमलाई बाटो दिएको मानिन्छ जसरी जब कुनै कार बायाँबाट सर्छ, ट्राफिकले दायाँ तर्फ जाने बाटो दिन्छ।

दायाँ हाते ड्राइभिङ पनि 18 औं शताब्दीको हो र विश्वास गरिन्छ कि संयुक्त राज्यमा, जब पनि मालवाहक गाडीहरू घोडाहरूले तान्छन्, तिनीहरूले बायाँ बाटो लिन्छन् जसको कारण कार चालकहरूले दुर्घटनाबाट बच्नको लागि दायाँतिर सार्छन्।

परम्परा जारी रह्यो र दायाँ हात ड्राइभिङ धेरै अमेरिकी देशहरूमा लोकप्रिय प्रवृत्ति बन्यो जुन पछि नियम भयो।

तसर्थ, संयुक्त राज्य अमेरिका र क्यानडा जस्ता विश्वका अधिकांश देशहरू दाहिने तर्फ चल्छन्, तर नेपाल र जापान जस्ता देशहरू यसको उल्टो छ। नेपालमा, तपाईले सडकको बायाँ तर्फ गाडी चलाउनु छ; ड्राइभर सिट गाडीको दायाँ छेउमा राखिएको हुन्छ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *