जोन्टा क्लब अफ काठमाडौंको वाकाथन

जोन्टा क्लब अफ काठमाडौंले आज महिला तथा बालिकामाथि हुने हिंसा अन्त्यका लागि सक्रियता प्रवर्द्धन गर्न वाकाथन आयोजना गरेको छ । दरबारमार्गबाट सुरु भएको वाकाथनमा ५०० भन्दा बढी सहभागीहरु वसन्तपुर दरबार स्क्वायर तर्फ हिडेर लैङ्गिक हिंसा विरुद्धको सशक्त सन्देश सहितको सडक नाटकको समापन भएको थियो ।

वाकाथन संयुक्त राष्ट्र संघको लैङ्गिक हिंसा विरुद्धको १६ दिने सक्रियता 25 नोभेम्बर देखि 10 डिसेम्बर 2022 सम्म मनाइने छ। । यो वर्ष, संयुक्त राष्ट्र संघले १६ दिने “एकता! महिला र केटीहरु विरुद्ध हिंसाअन्त्य गर्न” पहल गर्ने छ।

“१६ दिने सक्रियताले हामीलाई एकताबद्ध हुन र लैङ्गिक हिंसा विरुद्ध आवाज उठाउने मञ्च दिन्छ। जीवनका सबै क्षेत्रका महिलाहरूले दुव्र्यवहारको सिकारको ठूलो हिस्सा बन्न बाध्य भएका छन् ।

आगामी १६ दिनमा यस वाकाथन र अन्य कार्यक्रमहरू मार्फत, हामी यस विषयमा सतर्कता सिर्जना गर्ने र घरेलु हिंसाबाट बचेकाहरूलाई समर्थन गर्ने, लैङ्गिक हिंसा अन्त्य गर्न काम गर्ने, कार्यकर्ताहरूलाई एकताबद्ध गर्ने र महिला अधिकार आन्दोलनको लागि एकता सिर्जना गर्ने कुरामा प्रकाश पार्ने र्छौं, “आभा शाहले भन्नुभयो । शाह जोन्टा क्लब अफ काठमाडौंकी अध्यक्ष हुन् ।

“लैङ्गिक हिंसा एक गम्भीर मानवअधिकार उल्लङ्घन हो जसले महिलाको कल्याण र उत्पादनशील जीवन जिउने क्षमतालाई असर गर्छ। यसले तिनीहरूको परिवारलाई पनि असर गर्छ र उत्पादकतामा कमी र जीविकोपार्जनका अवसरहरू सहित ठूलो प्रभाव पार्छ। प्रत्येक महिलालाई हिंसामुक्त जीवन जिउने अधिकार छ ।

यस वाकाथनको माध्यमबाट जोन्टा क्लबले प्रभावकारी रुपमा सञ्चारमाध्यम र युवाहरूलाई लैङ्गिक हिंसा विरुद्ध आवाज उठाउन आह्वान गरेको छ,” जोन्टा इन्टरनेशनल, जिल्ला २५ का गभर्नर सृजना राणाले बताइन्।

जोन्टाले १६ दिने अभियान अवधिमा QFX सिनेमाघरहरूमा प्ले भइरहेका चार छोटो फिल्महरू देखाइरहेको छ। “यी छोटो फिल्महरूले हिंसा/उत्पीडन र बालविवाह कहिले पनि ठीक हुँदैन भन्ने महत्त्वपूर्ण सन्देश दिन्छ – एक पटक पनि होइन, कहिले पनि होइन र बोल्नै पर्छ,” जोन्टा क्लब अफ काठमाडौं महिला हिंसा विरुद्धको १६ दिने अभियानकी अध्यक्ष विदुषी राणाले भनिन्।

“, हामी आशा गर्छौं, भिडियोहरूले पीडितहरूलाई मद्दत खोज्न प्रोत्साहित गर्नेछ र उनीहरूलाई सुरक्षित रूपमा कल गर्न र बोल्न सक्ने हेल्पलाइन विकल्पहरूको बारेमा जानकारी गराउनेछ।”

यसै पहल अन्तर्गत, जोन्टाले काठमाडौं र आसपासका विद्यालय र सार्वजनिक स्थानहरूमा सडक नाटकहरूको शृङ्खला र छलफलहरू आयोजना गर्नेछ। वाकाथनको नेतृत्वमा, जोन्टाले लैङ्गिक-आधारित हिंसा विरुद्ध वकालत गर्न र बोल्ने महत्त्वको बारेमा सचेतना जगाउन पनि जुट्ने छ। । यी क्लिपहरू सामाजिक सञ्जालमा व्यापक रूपमा भाइरल भइरहेका छन्।

कुमारी बैंक, जेजीआई फाउन्डेसन, लक्ष्मी बैंक, केटीएम सिटी, लिबर्ड, वेल्ट हङ्गर हचलाइफ, जर्मन कोअपरेसन र एकवा हन्ड्रेडको सहयोगमा वाकाथन आयोजना गरिएको हो ।

जोन्टा इन्टरनेशनलले सेवा र वकालत मार्फत विश्वव्यापी महिलाहरूलाई सशक्तिकरण गर्ने अग्रणी विश्वव्यापी संगठन हो।जोन्टा इन्टरनेशनलको भातृ संगठन जोन्टा क्लब अफ काठमाडौं २०१२ मा स्थापना भएको थियो।

यो काठमाडौंमा दर्ता भएको एनजीओ हो र यसले अर्थतन्त्र, शिक्षा, स्वास्थ्य, र सम्बन्धित मुद्दाहरूमा सुधार गर्ने उद्देश्यका साथ महिलाहरूको स्थितिको विकासमा काम गरिरहेको छ। सेवा र वकालत मार्फत स्थानीय र राष्ट्रिय स्तरमा युवा र महिला विरुद्ध हिंसामा काम गरिरहेको छ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *