तीन महिनाअघिदेखिको बैठक सरेको स¥यै छ 

उमेशप्रसाद थानी
कार्यकारी निर्देशक, नेपाल आयल निगम लिमिटेड

चितवन र झापामा ठूलो क्षमताको भण्डारणगृह र अमलेखगन्जसम्म आइपुगेको पाइपलाइनलाई चितवनसम्म विस्तार गर्ने तथा इन्डियन आयल कर्पोरेसन (आइओसी)को सिलगुडी डिपोदेखि निगमको झापास्थित शाखा कार्यालयसम्म पाइपलाइन निर्माण गर्ने विषयमा आवश्यक अध्ययन र लागत अनुमानको काम सकिएको छ ।

निर्माण खर्चमा आइओसीले केही सघाओस् भन्ने हाम्रो चाहना छ । यसअघि भएको प्रारम्भिक छलफलहरूमा सिलगुडी–झापा पाइपलाइनको भारतपट्टि पर्ने भागको पाइपलाइन खर्च आइओसीले व्यहोर्ने भनेको छ ।

हामीले आइओसीबाट अलि ठूलो सहयोगको अपेक्षा राखेका छौँ । तीन महिनाअघिदेखि यसै विषयमा बैठक राख्ने भनिए पनि विविध कारणले सरेको स¥यै छ । अब चुनावपछि बैठक राखेर निर्णयमा पुग्ने प्रयत्न गर्नेछौँ ।

आयल निगमसँग देशभर करिब ६० हजार किलोलिटर इन्धन भण्डारण गर्ने ट्यांक छन् । अहिलेको खपतअनुसार पेट्रोल पाँच दिन, डिजेल १० दिन, मट्टीतेल दुई महिना र हवाई इन्धन १५ दिनलाई पुग्ने भण्डारण क्षमता छ । ग्यासको भण्डारणगृह भने छैन । अत्यन्त थोरै भण्डारण क्षमता भएकाले व्यवसायीले विभिन्न माग राखी हडतालको चेतावनी दिँदा मुलुकभर इन्धनको अभाव हुने गरेको छ ।

इन्धन ढुवानी गर्ने ट्यांकर व्यवसायीले भाडादर वृद्धिको माग पूरा गराउन दबाब दिने उद्देश्यले १५ भदौबाट हडतालको चेतावनी दिएका थिए । त्यही मौकामा नेपालगन्ज र भैरहवा डिपोमा हवाई इन्धन ढुवानी गरिरहेका व्यवसायीले पनि लामो रुट कायम गराउनुपर्ने माग राखी १६ भदौबाट हवाई इन्धन ल्याएनन् । ढुवानी व्यवसायीको हडताल २९ भदौमा टुंगिएको थियो । त्यसबीचमा उनीहरूले चरणबद्ध कार्यक्रम राखी हडताल गर्दा बजारमा पेट्रोलको अभाव देखिन थालेको थियो । तर, दसैँ नजिकिएकाले सरकारको दबाबमा उनीहरूले हडताल रोकेका थिए ।

त्यतिखेर बजारमा डिजेलको अभाव भने देखिएको थिएन । आयल निगमले आइओसीको मोतीहारी डिपोबाट पाइपलाइन जोडेर बाराको अमलेखगन्जसम्म डिजेल ल्याउने गरेको छ । पाइपलाइनबाट निर्बाध आयात भएको डिजेल देशभर वितरण भएको हुँदा व्यवसायीको हडतालले खासै समस्या सिर्जना नभएको निगमको अमलेखगन्जस्थित मधेस प्रादेशिक कार्यालयका प्रमुख प्रदीप यादवले जानकारी दिए ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *